poratka-allergia_pic3

A poratka allergia jellemzői

A poratka allergia leírása

Porallergia, házipor-allergia… Ezek valójában a poratka allergia elterjedtebb nevei. Amelyek tévesek, ugyanis nem a fehér-szürke, bútorokat borító porréteg, vagy az ágy alatt megbújó pormacskák okozzák a tüneteket, hanem a poratka nevű apró állat megszáradt ürüléke.

A poratka egy maximum 3 milliméteresre megnövő atkaféle, amely elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik. Kedvelt élőhelyei így a lakásokon belül azok a részek, ahol ebből az élelemből sok összegyűlik: kárpitozott bútorok, ágyneműk, matracok, szőnyegek, függönyök, plüssök, és a többi. Az elhalt hámsejteket megeszi, és az ürüléke a levegőn kiszáradva mikroszkopikus méretűre töredezik, és szállni kezd. Ez váltja ki a poratka allergia tüneteit az erre hajlamosaknál.

A poratka a 17-25 fokos hőmérsékletet, sötétséget, és 60% feletti páratartalmat kedveli. Télen erősebbek a poratka allergia tünetei, ennek több oka is van. Az egyik, hogy a szigeteléseknek és a légmentes nyílászáróknak köszönhetően minimális a légcsere a lakásokban. A másik, hogy a fűtés hatására megnő bent a páratartalom, ezt az ablakokon gyöngyöző pára is jelzi. Ezek kedvező körülményeket teremtenek a poratkák számára, az emberek pedig többet vannak otthon, így erőteljesebben tapasztalják a poratka allergiát.

Ördögi körnek mondható, hogy ha alacsonyan tartjuk a páratartalmat, a száraz levegő irritálja a légutakat. Ha megemeljük a páratartalmat, akkor a poratka szaporodik el, és az ürüléke okoz hasonló tüneteket.

poratka-allergia_pic2

A poratka allergia főbb tünetei

 A poratka allergia a szénanáthához és asztmához hasonló tüneteket produkál. Száraz köhögés, orrfújás, tüsszögés, arc- és homloküregi nyomó fájdalom, légszomj léphet fel, ha belélegezzük a szálló részecskéket. Az állatokkal vagy ürülékükkel érintkezve (tehát például az ágyban fekve) csalánkiütéseket, ekcémát tapasztalhatunk, az orr nyálkahártyája vagy a kötőhártya is begyulladhat.

Súlyos esetben a poratkával fertőzött liszt, cukor, egyéb élelmiszer ételallergia-szerű tüneteket okozhat, hányást, hasmenést, gyomorfájdalmat, emésztőrendszeri panaszokat. Érdekesség továbbá, hogy a poratka allergia okozhat keresztallergiát a rákfélékre.

A poratka allergia elleni küzdelem

A lakásban igyekezzünk minél kevesebb élőhelyet biztosítani a poratkák számára. Kerüljük a szőnyegpadlót, szőnyegeket, kárpitokat, és figyeljünk, hogy a padló résmentes legyen! A matracokat, nagyobb szőnyegeket, esetleges szőnyegpadlót évente legalább kétszer vessük alá atkairtásnak, vagy mélytisztításnak!

A függönyök lehetőleg könnyű, műszálas anyagból készüljenek. Meglévő függönyeinket, szőnyegeinket, az ágyruhákat magas fokon mossuk ki, legalább havonta. Fontos, hogy a párnákat, paplanokat is vessük alá rendszeresen ennek a folyamatnak, ne csak a külső huzatokat! Bútoraink legyenek bőr vagy műbőr hatású borítással ellátottak a szövet helyett. 

Az ágyruhát, takarókat, párnákat nyáron napoztassuk! A tartós meleg és erős napfény hatására a poratkák elpusztulnak, néhány óra és egy alapos kirázás, porolás után biztonsággal visszavihetők a dolgok a lakásba. A gyermekek plüsseit lehet fagyasztani is, ugyanis az atkák nem bírják a mínusz 20 fok alatti hőmérsékletet sem. huszonnégy órára helyezzük a mélyhűtőbe a plüssöket, majd alaposan poroljuk, rázzuk ki őket! 

A lakásba engedjünk be minél több napfényt, lehetőleg kevés sötét zug, sarok legyen, és szellőztessünk rendszeresen! Legjobb a kereszthuzat, minél több friss levegő beengedése, és a levegőben szálló, poratka allergia tüneteit kiváltó ürülék kisöprése a lakásból.Porszívózáshoz használjunk hepa-szűrős gépet, portörléshez pedig egy-két csepp eukaliptusz-olajjal ellátott, nedves törlőkendőt, hogy semmiképpen se szállhasson fel a már leült por.

poratka-allergia_pic1

A poratka allergia kezelése

A poratka allergia kivizsgálása és diagnosztizálása három irányból történik: fül-orr-gégészeti, tüdőgyógyászati és bőrgyógyászati szakvizsgálatok elvégzésével.

Kezelésének egyik módja a tüneti terápia. Ezt az enyhébb, vagy időszakosan előforduló eseteknél szokták javasolni, alkalmazni. A beteg ilyenkor antihisztaminos gyógyszereket kap, valamint orrsprayt és szemcseppet, viszketést enyhítő krémeket, a tüneteinek függvényében. Ezeket addig kell alkalmaznia, amíg a poratka allergia elmúlik nála. Ez természetesen nem jelenti az atkák eltűnését a lakásból, vagy a betegség teljes gyógyultsági állapotát, csupán vannak olyanok, akiknél hosszabb-rövidebb időre jelentkeznek a tünetek, mint a parlagfű vagy néhány virág, esetleg állatszőr esetében.

Az immunterápia egy hosszabb kezelés, viszont a hatása is tovább tart. Ezt súlyosabb eseteknél, vagy állandó jelenlét esetén szokták ajánlani. Nem csak a poratka allergia, hanem rengeteg egyéb allergia ellen elérhető már. Lényege, hogy az allergén anyag, jelen esetben a poratkaürülék tisztított kivonatát juttatják a beteg szervezetébe, tabletta vagy csepp formájában. Ez megismerteti a szervezetet az allergénnel, és felkészíti a védekezésre, megerősíti. A kezelés három-öt évig tart, és utána akár tíz évre is állandó védelmet nyújt az allergia ellen. Gyermekek és felnőttek esetében egyaránt alkalmazható.

Posts created 19

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top