villanytuzhely_pic

Villanytűzhely: a modern konyha alapköve

Egy kis tűzhelytörténet: a villanytűzhely feltalálása 

A villanytűzhely megjelenésével és elterjedésével a főzés folyamata modernizálódott, és talán egyszerűsödött is. Persze nagyszüleink számára, akiknél sok esetben még a palackos gáz adta a főzési lehetőséget, szokatlanabb és bonyolultabb lehetett ez az újfajta szerkezet, és többen inkább maradtak a hagyományos gáztűzhelynél. Ám a villanytűzhely sok előnnyel rendelkezik, tekintsünk át ezek közül néhányat.

A kora 19. században jelentek meg az első gáztűzhelyek, amelyek a gázkályhákból nőtték ki magukat. James Sharp 1826-ban szabadalmaztatta találmányát, amely azonban csak a század végére terjedt el. Ennek infrastrukturális oka volt: a gázcsövek lefektetése lassan haladt, de mikor a háztartásokban megjelentek a gáztűzhelyek, a főzés jelentősen egyszerűbbé vált, mint a fafűtésű takaréktűzhelyek korában.

A 20. század elején kezdett elterjedni az elektromos áram használata, és a hálózatok egyre több fogyasztóhoz jutottak el. 1909-ben került piacra az első villanytűzhely, azonban az a fajta, ami valóban kizárólag elektromos árammal működött, csak 1977-ben készült el.

A villanytűzhely a főzőlapot melegítette fel, és így adta át a hőt az edénynek. Alig egy évtized múlva megjelent a modernebb változat, amelyet indukciós főzőlapként ismerhetünk. Ez már közvetlenül magát az edényt melegíti, méghozzá a mágneses indukciót használva, így csak speciálisan a rá tervezett lábasokkal és serpenyőkkel tud működni. Cserébe jelentősen energiatakarékosabb elődeinél.

Gáztűzhely után villanytűzhely

Hogy hiteles információkat adhassak, személyes tapasztalataimból merítek példákat a villanytűzhely előnyeire.

Régebben nekünk is gáztűzhelyünk volt, sőt, nagyanyámnál még mindig az van. Egy ideig próbálkozott ő is villanytűzhellyel, de sosem tudta megszokni. A gázpalackról sikerült lebeszélni, amit még szülőfalujában használtak. Ebben segítségünkre volt annak a tömbháznak képviselője is, ahova költözött, de a villanytűzhely bekötésére nem volt újra hajlandó.

Tehát, én gyerekkoromban gáztűzhelyen tanultam főzni édesanyámtól. Nincsenek piromán hajlamaim, de mindig szerettem a tüzet nézni, legyen szó kandallóról, gyertyáról, vagy a tűzhelyről. Ezért még lelkesebb voltam, amikor egy nap végre én gyújthattam meg a kislángú „korongot”. Jól meg is égettem az ujjam. Voltak persze olyan változatok, ahol maga a tűzhely pattintotta a szikrát, de nekünk még gyufával kellett meggyújtani a kiáradó gázt.

Aztán költözéskor lecseréltük, édesanyám biztonságosabbnak tartotta a villanytűzhely alkalmazását. Kicsit sajnáltam, mert ennek nem voltak lángjai, de egyszerűbb volt kezelni, és nehezebben okozott konyhai balesetet is.

A villanytűzhely előnyei

A korábbi tűzhelyünknél rendszeres probléma volt, hogy ha nem centivastag aljú edényt vettünk, akkor hamar megadta magát. Kilyukadt, elvékonyodott, deformálódott, nagyon zavaró és nem éppen pénztárcakímélő helyzet volt. Nem is beszélve arról, hogy ha nem mostuk el azonnal, szépen lassan ráégett egy kormos réteg, ami az idő előrehaladtával, használatonként egyre vastagabb lett. A villanytűzhely esetében ilyen még nem fordult elő, majdnem tíz év alatt csak egy edénytől kellett megválnunk, de annak is a füle tört le.

Apropó, fül. A gáztűzhely másik nagyon fájdalmas dolga az volt, hogy az edények fülét, nyelét, de még a kilógó fakanalat is úgy felhevítette, hogy nem lehetett hozzáérni. A jobb tenyeremen a mai napig látszik a heg, ami egy tésztaszűrési kísérlet emlékét őrzi. Lendületből megfogtam a fém fület, és hólyagosra sütötte a bőrömet. A villanytűzhely használatánál ilyet sosem tapasztaltam. A fülek, nyelek maximum langyosak lesznek az edény testétől átvett hő miatt, de nem égetnek.

Másik tapasztalat, hogy bár a villanytűzhely néha kicsit lassabban forral fel egy lábosnyi vizet, mint a teljes lángon dolgozó gáztűzhely, előbbi azonban sosem égette még le a tejet. Korábban hiába álltam mellette, hiába ment csak takaréklángon, hiába kevergettem, a végi mindig a súrolókefés harc lett. talán függött az edény minőségétől is, de a mai napig használjuk az épen maradt régi serpenyőket és lábasokat, mégse ég beléjük a tej, vagy a sajtszósz. És a tészta se ragad le az aljára.

Egyik legnagyobb előnynek mondható, hogy a villanytűzhely könnyen tisztítható. Mivel igazából egy sima felületű főzőlapról beszélünk, a kifröccsent paradicsomszószt, vagy a lecsöppent olajat egyetlen mosogatószivacs-vonással el lehet tüntetni. Nem kell leemelni egy rácsot, körbetörölgetni a „korongokat”, levakarni a ráégett zsírt. Még ha a felvert tojás cseppjei vagy a kifutott tej a hevítő részre jut, és rápirul, akkor is könnyedén leszedhető.

Ultramodern villanytűzhely: az indukciós főzőlap

Az indukciós főzőlap még hatékonyabban alakítja át az elektromos áramot hővé, mint az első villanytűzhelyek. A benne lévő elektromágnesre váltakozó áramot kapcsolnak, és az így létrehoz egy úgynevezett oszcilláló mágneses mezőt. Ez pedig nem a főzőlapon, hanem a fölé helyezett edényben hoz létre nagy hatásfokkal hőt, így sokkal energiatakarékosabban juttatja el az ételhez. Emellett előnye, hogy a működési elve miatt nehezen égetheti meg magát az ember: ha lekerül az edény a kijelölt helyről, a hőképzés abbamarad, és a főzőlap egy idő után magától teljesen ki is kapcsol. Valamint az edény körüli levegőt sem melegíti fel, így ez a fajta energiaveszteség sem áll fent.

Posts created 19

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top