gyermek-gasztroenterologia_pic1

Miért fontos tudnod a gyermek gasztroenterológia működéséről?

Mit jelent a gyermek gasztroenterológia?

A gyermekek emésztési problémái és hasi tünetei gyakran okoznak a szülőknek aggodalmat. Az emésztőrendszeri panaszok lehetnek különféle betegségek jelei, ezért fontos a szakorvos által nyújtott speciális szaktudás és a megfelelő kezelés megtalálása. A gyermek gasztroenterológia egy olyan szakterület, amely a gyermekek gyomor-, és bélrendszeri betegségeivel foglalkozik.

Célja az emésztőrendszer speciális kórállapotainak felderítése és kezelése. A szakemberek segítséget nyújtanak a gyermekeknek olyan tünetekkel, mint heves hasi fájdalmak, evési- és székelési zavarok, bőrtünetek, hányás, vagy véres széklet. Amennyiben ezek a tünetek fennállnak, érdemes felkeresni a gyermek gasztroenterológiai szakrendelést, ahol az 0-18 éves korig várják a pácienseket.

gyermek-gasztroenterologia_pic2

Mikor keresd fel a gyermek-gasztroenterológia szakorvost?

Gyermek gasztroenterológiai szakrendelésen 0-18 éves korig várják a pácienseket.

A következő tünetekkel érdemes felkeresni a szakorvost: nem megfelelő súlygyarapodás vagy fogyás, a hosszabb ideig fennálló székelési zavarok (például székrekedés vagy hasmenés), a véres vagy nyálkás széklet, valamint táplálkozási zavar és étvágytalanság. Ha a gyermeknek nyelési nehézségei vannak, különösen ha ezek társulnak légzészavarokkal, súlyállással, etetési nehézséggel vagy visszatérő tüdőgyulladással, érdemes felkeresni a gyermek gasztroenterológiai szakrendelést. Rendszeres vagy hosszabb ideig tartó hányásos időszak, valamint hosszú ideje fennálló hasfájás és puffadás esetén is érdemes konzultálni a szakorvossal. Ha a gyermek táplálkozásával kapcsolatba hozható bőrjelenségek jelentkeznek, vagy ha sárgaságot tapasztalunk, szintén ajánlott a szakrendelés felkeresése.

Mik a leggyakoribb gyermek gasztroenterológiai betegségek?

A leggyakrabban felmerülő gyermek gasztroenterológiai betegségek azonosításához különféle vizsgálatokra van szükség, melyeket mindenképpen megbízható klinikán végezzünk, mint például az RMC: https://rmc.hu/szakrendelesek/gyermekgyogyaszati-kozpont/gyermek-gasztroenterologia

1. Gasztro-özöfageális reflux betegség (GORB):

A gasztro-özöfageális reflux betegség a gyomortartalom visszaáramlását jelenti a nyelőcsőbe, ami a nyelőcső nyálkahártyájának károsodását okozza. Gyakori tünetei a gyomorégés, savas visszacsorgás érzése, fájdalom vagy kellemetlen érzés a mellkasban. A GORB különösen gyakori csecsemőkorban, de felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A kezelés általában étrendi és életmódbeli változtatásokat, gyógyszereket vagy ritkább esetekben sebészeti beavatkozást foglalhat magában.
2. Táplálék allergia:

A táplálék allergia olyan immunválasz, amely a gyermek szervezetének valamely táplálék összetevőjére adott reakció eredménye. A tünetek lehetnek emésztőrendszeri, légzőszervi vagy bőrrel kapcsolatosak. Gyakori emésztőrendszeri tünetek közé tartozik az ismétlődő hányás, tartós hasmenés, véres széklet, hasfájás vagy a gasztro-özöfageális reflux kialakulása. A táplálék allergiát általában diétás korlátozásokkal, allergén elkerülésével vagy speciális gyógyszerekkel kezelik.
3. Laktóz intolerancia:

A laktóz intolerancia akkor jelentkezik, amikor a vékonybél nem termel elegendő mennyiségű tejcukor lebontó enzimet, amely a laktóz emésztéséért felelős. Ennek eredményeként a laktózt nem tudják megfelelően lebontani, és hasi fájdalom, hasgörcs, puffadás és híg széklet jelentkezik. A laktóz intolerancia kezelése általában a laktóz tartalmú élelmiszerek korlátozását vagy kizárását jelenti az étrendből.
4. Lisztérzékenység (coeliakia):

A lisztérzékenység (coeliakia) olyan autoimmun jellegű gyulladást okoz a vékonybélben, amelyet a glutén nevű fehérje vált ki. Ez a betegség a vékonybél nyálkahártyájának károsodásához vezet, ami gátolja a tápanyag felszívódását. A lisztérzékenység leggyakrabban genetikai hajlamra vezethető vissza, és életük során bármikor kialakulhat. A betegség tünetei változatosak lehetnek, beleértve a hasi fájdalmat, puffadást, hasmenést, fogyást, étvágytalanságot és vérszegénységet. A lisztérzékenység kezelése a glutént tartalmazó élelmiszerek teljes elkerülését jelenti, és az érintett személyeknek életük során egy gluténmentes étrendet kell követniük.

5. Gyulladásos bélbetegségek:

A gyulladásos bélbetegségek krónikus emésztőrendszeri gyulladások, amelyek közé tartozik a Crohn-betegség és a Colitis ulcerosa. A Crohn-betegség bármely emésztőszervi szakaszt érinthet, és gyulladást, szűkületeket és fekélyeket okozhat a bélrendszerben. A Colitis ulcerosa kizárólag a vastagbelet vagy annak egy részét érinti, és fekélyes gyulladást eredményez. Ezek a betegségek tüneteket okozhatnak, mint például hasi fájdalom, hasmenés, véres széklet, fogyás, kimerültség és étvágytalanság. A gyulladásos bélbetegségek kezelése általában gyógyszerek, gyulladáscsökkentők, immunszuppresszánsok vagy sebészeti beavatkozás lehet.

gyermek-gasztroenterologia_pic3

Milyen gyermek gasztroenterológia vizsgálatokat használ a szakma?

A gyermek gasztroenterológia során számos vizsgálatot alkalmaznak, amelyek a vérkép, kilélegzett levegő vagy a vizelet tanulmányozásának segítségével képessé teszi az orvost a konkrét betegség diagnosztizáslására és egy kezelési javaslat felállítására. Bizonyos esetekben azonban egy gyermek gasztroenterológiai felmérés hosszadalmasabb procedúra, egy étel allergia mértékét kideríteni például rengeteget segít, ha a szülő ételnaplót vezet.

Posts created 19

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top