poratka-allergia_pic2

A poratka allergia tudnivalói

Hogyan derül ki a poratka allergia?

Leggyakrabban, avagy az esetek többségében és kellemes verziójában az otthonunk testesíti meg életünkben a nyugalom azon helyét, ahova a mindennapos mókuskerékből kiszakadva visszavonulhatunk egy kicsit pihenni. Előfordulhat azonban, hogy az idillt allergiás panaszok folytonos fellángolása zavarja meg, prüszkölés és tüsszögés vagy épp köhögés formájában.
Sokszor előfordul, hogy úgy nevezett por-, vagy poratka allergia okozza a kellemetlenségeket az életünkben.
Ha légúti allergiáról esik szó, a legtöbb embernek alighanem a növényi pollenek jutnak eszükbe, amelyek főként a tavaszi-nyári időszakban okozhatnak az arra érzékenyek körében kellemetlen tüneteket, mint orrdugulást például vagy esetleg szem viszketést és torok kaparást is.

poratka-allergia_pic3

Mi is általában az allergia és a poratka allergia?

Allergia az immunrendszer túlműködésének következményeként fordul elő. Az immunrendszer általában védi a testet a vírusoktól és baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatnak. A poratka allergia tünetekkel élő ember immunrendszere azonban az ártalmatlan anyagokra – példának okáért a pollenek, háziállatok szőre, poratkara is úgy tud reagálni, mintha káros lenne és emiatt olyan folyamatokat indít el a szervezetben, amelyekkel védekezik ellene. Azokat az anyagokat, amelyek az immunrendszer túlreagálását okozzák, allergénnek nevezzük. Az allergiák gyakran csak kisebb kellemetlenségeket jelentenek, azonban képesek arra, hogy hosszú távon rontják az életminőséget. Vannak helyzetek, amikor az azonnali orvosi segítség elkerülhetetlen, ilyen az anafilaxia.
Az allergia tünetei közé sorolandó anafilaxia, nem más, mint egy életveszélyes állapotot előidéző túlérzékenységi reakció. Azonnali orvosi beavatkozás nélkül- a légzés és a keringés összeomlása miatt- akár halálhoz is vezethet. 

Poratka allergia  tünetek

A lakáson belüli allergének közül általában nem is a por, hanem a házi poratka okozza leggyakrabban légúti allergiáinkat. A poratka allergia úgy alakul ki, hogy a poratka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete váltja ki; belélegezve, vagy a bőrünkkel érintkezve.
A panaszok több formában is megjelenhetnek abban az esetben, ha poratka allergiáról beszélünk.
Egyrészt, például leggyakoribb formában, kiemelten légúti problémák formájában jelentkeznek, allergiás nátha, asztma alakulhat ki. Érzékenyebbeknél a por belélegzése az orrnyálkahártya és a szem kötőhártyájának gyulladását válthatja ki. (Erős könnyezés, szem vörössége, viszketés, orrfolyás, tüsszögés stb.)
Másrészt kialakulhat szárazköhögés, nehéz légzés, fulladási roham is, ami kifejezetten veszélyes lehet, ugyanis a fulladási roham akár pánikrohamhoz is képes vezetni.
Bőrtünetek szempontjából gyakori az ekcéma, a vöröses, száraz  foltok megjelenése a bőrön – ezek többsége éjszaka jelentkezhet, mert a legtöbb allergén az ágyban található, emiatt meglehetősen fontos az alapos takarítás, az ágynemű legalább két-három hetente történő alapos mosása és cserélése, ha poratka allergia gyötör bennünket.

Sokan téves következtetéseket vonnak le, amikor összekapcsolják az allergiás tüneteket megjelenését a lakásban található por mennyiségével, mert bármennyire is azt hisszük – a leggondozottabb lakás sem pormentes! A por a legmakacsabb helyeken is megjelenik, száll előttünk a levegőben, de bizony sokszor észre sem szoktuk venni. A lakásba beáramló levegő láthatatlan porszemcsék millióival kerül életterünkbe, mely egy másik téves következtetéshez vezet, hogy a poratka-allergia egyet jelent a házi porra való érzékenységgel.

A poratka allergia kezelésében leggyakrabban tüneti terápiát végeznek, mely antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedése, orrspray és szemcsepp együttes alkalmazásából áll. Ezt a beteg az akutan megjelenő tünetek esetén veszi be.

poratka-allergia_pic1

Hogyan szabaduljunk meg a poratka allaergia okozóitól?

De, mindemellett, ha meg akarunk szabadulni a poratka allergia okozta kellemetlenségektől, akkor oda kell figyelnünk a környezetünkre is több tekintetben.
Mivel a poratkák kedvenc élőhelyei a lakásban az ágynemű, a szőnyeg, a plüssállatok puha felülete, a függöny, a bútorhuzat, így nagyon kell ügyelni, hogy a lakásban mindnél kevesebb szőnyeg és bútorszövet legyen. Könnyen mosható, hézagmentesen záródó parketta, csempe az ideális felület, ha nem kívánunk sok időt tölteni a makacs poratkákkal. A függönyök legyenek műszálas anyagból és tisztítása legalább havonta történjen. Bőr, műbőr bútorokat válasszunk, azon sokkal nehezebben tapadnak meg a poratkák. Az ágyneműt (paplant és párnát is, nem csak a huzatot) javasoltak legalább 1-2 havonta, 60 Celsius-fokon mosni. A poratka egyik legkedveltebb élőhelye ugyanis ez a terület.
A levegő ideális relatív páratartalmának mértéke 40-60 százalék. A lakások száraz levegőjétől a légutak kiszáradhatnak, köhögés léphet fel, komfortérzetünk csökken, nő a légúti fertőzések kockázata. A túl magas páratartalom pedig hozzájárul a háziporatka elszaporodásához.

Ahhoz, hogy a poratka allergia tünetei megszűnjenek és a makacs poratkák eltűnjenek otthonukból, fontos, hogy odafigyeljünk ezekre a dolgokra. 

Posts created 19

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top